Portokalle dhe fruta

  

acid limoni bukuroshe fruta fruta ftua ftua gjalpe bukuroshe grate shtatzena japonica kajsi lemongrass leng limoni leng portokalli limon limoni loquat magnolia kineze medlar pjeshke portokalli portokalli portokalli diete pronat e limon vaj kajsi kernel vaj portokalli varietetet e kajsi

Orange diete per humbje peshe

Diete Orange per humbje peshe. , Menu perfitimet dhe demet e diete portokalli. Orange kalori. Pse portokall te humbur peshe   Nuk eshte drite ne fruta, te cilat jane quajtur "dhurata e diellit". Nje nga keto fruta  . Ai duket si nje diell te vogel, dhe gjithashtu ndihmon njerezit te jene te shendetshme dhe te bukur.

Ata thone se ne ato vende ku ka portokalli pemet, njerezit jane shume me te kopshtin dhe me te lumtur se te tjeret, rrethuar me peme te tjera. Ajo mund te jete nje legjende te bukur, por  askush ne dyshim.  Le te shqyrtojme ato nje nga nje.

Ne rreshtin e pare nga avantazhet eshte prania e portokalli ne te. Dhe kjo e ben "dhurate e diellit" ndihmes ne luften kunder radikaleve te lire qe kercenojne kanceret trupit. Kjo eshte nje punon portokalli si nje antioksidant, qe do te thote se ka anti-plakje pronave.  Kjo gjithashtu i kontribuon sekretim agrume e produkteve metabolike dhe toksinave, duke parandaluar procesin e plakjes dhe zhvillimin e shume semundjeve qe lidhen me crregullime metabolike.

Sa per vitamine C ne portokall ate aq shume sa qe nje peme mund te siguroje nje norme ditore e kesaj vitamine esenciale.  Megjithate, nese portokalli eshte mjaft i madh, atehere norma do te tejkalohet edhe ne 30 ose 40% te normes ditore.  Nje tjeter avantazh i fije agrume. Ata nxisin tretje me te mire, pastruar zorret e mases shtese dhe per te krijuar nje ndjenje e plotesi ne stomak. Te mire dhe jo si, ne qofte se ju deshironi te humbni peshe.

Fibrat kane aftesine te rritet ne stomak, duke krijuar kapacitetet shtese dhe per te mbuluar te gjithe stomakun. Fale ketij njeriu per nje kohe te gjate nuk deshiron per te ngrene, ushqimi eshte i tretet ngadale skorje, dhe te prodhimit te mbeturinave te mire.  Te gjitha frutave agrume jane edhe te ashtuquajturat limonoids, qe i japin atyre nje hidherim te mprehte.  Shkencetaret kane gjetur se limonoids perhapja blloku i qelizave malinje me e fuqishme se ilacet me moderne. Ato ndihmojne per te ruajtur elasticitetin e eneve te gjakut, duke ndihmuar zemren per ritmin e saj normale.

Por, periudha me interesante e limonoids ne trup, ai eshte 24 ore. Te rralla te droges ka nje kohezgjatje te gjate.   Acid folik, i cili eshte ne portokalli, do te ndihmoje edhe gjate  ruajtur bukurine dhe shendetin e lekures ne pergjithesi, pasi ka efekte te dobishme ne enet e gjakut, duke perfshire enet e trurit. Kjo gjithashtu kontribuon ne kombinim harmonik te kaliumit portokalli dhe sodiumit. Kjo ndihmon per te mbajtur trupin tone dhe rregullimin e presionit te gjakut.

E fundit por jo me pak nje cilesi pozitive te ulet te saj portokalli kalori. Agrume Srednesladky eshte 70-90 kcal per 100 gram. Nese konsiderojme se pasi te hahet nje portokall nje person ka nje ndjenje te ngopje per 4 ore, atehere ajo eshte nje produkt shume i dobishem per ata qe jane dieting te bjere peshe te tepert.  Nese ju krahasoni nje portokalli me cokollate apo patatina, e ndjekur nga nje meze te lehte te shpejte, kalorive ne to do te jete rreth dy ose tri here ne 200 kcal.

Dhe ato kalori jane te perfshira ne yndyre dhe sheqer, e cila nuk eshte shume i dobishem per organizmin.  Ushqimi Orange eshte projektuar per 3 jave.  Pavaresisht nga emri i saj, ajo perfshin te gjitha ushqimet baze, por kryesisht te vazhdoje te jete portokalli. Me kerkese mund te zevendesohet  .  Ka disa variacione te dietes portokalli, ne e konsiderojme dy prej tyre jane te thjeshta dhe te nderlikuara.  Me kete diete ne jave ju mund te humbni peshe dhe 3 kg.

Periudha e lejuar shkarkimit prej saj, gje qe e ben kete diete nuk eshte e komplikuar.  Mengjesin e perditshme diete portokalli pastaj orarin dreka dhe darka ne 5-ditore dieten, pas se ciles ai mund te jete nje pushim te shkurter.  Dita 1 portokalli diete Dreke: 1 veze te ziera ose filxhan kos dhalle - 1, 1 portokall, buke-1  Darka: veze 2 krisur 1 domate - 2.

2-ditore darke diete portokalli portokalli 1 filxhan kos me pak yndyre ose kos - 1 veze te ziera - 1 cracker 1.  Darka: Mish te zier - 150 g portokalli 1  1, kefir apo kos 1 filxhan, 1 cope buke  Dita 3 portokalli darke dieten: portokalli 1 filxhan kos 2, veze te ziera - 1, 1 cope  Darka: 150g biftek, portokalli, 1, 1 filxhan kos, 1 cope e vogel  4-ditore diete portokalli dreke: yndyre te ulet 150 g gjize  (Fresh ose turshi) 1 domate 1 1 cracker  Darka: Mish 150 g,

1, 2 domate, biskota, buke dhe dolli.  5-ditor diete portokalli Dreke: peshk i zier - 200 g, 2 gota kos, domate, marule 2 flete te le pak  Darka: 1 ziera, veze 4-5 domate marule 2.  Pas pese dite te ulur ne diete portokalli mund te beje nje pushim per dy dite per te perfshire produkte te tjera.

Vetem me e mire eshte ende nuk prirur te kalorive dhe jo shume te rritur sasine e ushqimit te ngrene. Eshte per keqardhje rezultate te njejta do te humbiste nje jave te tere pune!  Shenim ne diete: mishi dhe peshku duhet te jene te zier ose i pjekur ne skare, jo skuqur.  Opsioni 2 portokalli Ushqimi eshte projektuar si 3 jave.  Nje jave e ushqimit te tilla mund te humbase 8 kilogram te peshes.

Ne javen e pare te nevojes ditore per te ngrene ne cdo veze 2 menyre te ziera, pini 2 litra uje te paster, dhe hani nje kilogram e portokall ose grapefruits.  Gjate javes se dyte te dritherave grurit te perditshme mund te hahet ne sasi te pakufizuar (ato duhet te jete i gatuar ne uje, pa kripe shtuar dhe sheqer), nje kilogram portokall dhe 2 pije litra uje te paster.  Ne javen e trete te cdo kilogram te ngrene portokall, si frutat dhe perimet e zgjedhjes suaj (pervec patate,  s), te pini shume uje, pa kufizim.

Para se gjithash, ne disa njerez vecanerisht te ndjeshme  portokalli diete mund te shkaktojne alergji, te tilla si numri i oranges ne qendrimin per cdo dite te trupit.  Ne rastin e skuqje, kruajtje, apo diete fytyre duhet te ndalet ne menyre qe te mos shkaktoje reagime me te renda.  Se dyti, crregullim gastrointestinal mund te ndodhe per shkak te nje ekspozim vecanerisht aktive ne vitamine C, dhe limonoids. Dhe ne qofte se ju keni semundje kronike te stomakut apo zorreve keshilla mjekesore para diete do te jete shume i dobishem.

E treta, numri i madh i vezeve mund te coje ne nivelet ne rritje te kolesterolit dhe formimin e  . Keshtu qe njerezit me nje deshire per keto gjera per te menduar para se te filloje  portokalli diete.  Dhe ndersa diete me portokalli per te gjithe, person edhe praktikisht te shendetshem, ju duhet te degjoni te trupit per te humbur peshe dhe dhe per te mbajtur shendetin.  Kunderindikimet specifike per diete portokalli ekziston, ju nevojitet vetem nje qasje te arsyeshme per te.  Author: Natalia Artanova artikull eshte i mbrojtur nga copyright dhe te te drejtave te ngjashme. Kopjimi i materialeve eshte e mundshme vetem me lidhje aktive me  .

  

portokalli, portokalli diete limon

© Copyright portokalli.ertk.info
Fakte interesante rreth portokall, limon, pjeshke, kajsi dhe fruta te tjera.